Dobre strony energii słonecznej. Krótko i na temat - piękny dom

panele słoneczne dofinansowanie leszno

Czemu więc by ich nie wykorzystać

Żyjemy w takich czasach, gdzie mamy dostęp do najnowszych technologii. Czemu więc by ich nie wykorzystać do tego, by żyć zdrowiej i ekologiczniej, w zgodzie z naturą? Z dnia na dzień powstaje coraz więcej ekolog

Dobre strony energii słonecznej. Krótko i na temat - piękny dom panele słoneczne dofinansowanie leszno
icznych rozwiązań dla domów, które warto wdrożyć w swoich domach.

Panele fotowoltaiczne

Jednym z najbardziej obecnie popularnych rozwiązań do domu, są panele fotowoltaiczne. Panele te montuje się na dachu domu lub na garażu czy w innym odpowiednim miejscu, a one pobierają energię słoneczną i przerabiają ją na prąd. Dzięki panelom fotowoltaicznym, można sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, na przygotowywaniu posiłków czy na świetle. Fotowoltaika cieszy się ogromnym zainteresowaniem, głównie też dlatego, że z gminy czy z miasta, można na nią dostać dofinansowanie dla każdego domu, który spełnia określone wymogi.

Panele solarne

Równie ciekawą propozycją, są panele solarne. To propozycja dla osób, które chciałyby mieć zawsze ciepłą wodę w domu, bez ponoszenia przy tym zbędnych kosztów. Panele solarne, podobnie jak panele fotowoltaiczne, pobierają energię słoneczną. Jednak te z kolei wykorzystują ją do podgrzewania wody w domu. Kolektory słoneczne również montuje się na dachu lub w innym odpowiednim miejscu, z którego będą miały jak najlepszy dostęp do słońca. Powinno to być miejsce odkryte i położone jak najwyżej.

Energia odnawialna, w postaci paneli fotowoltaicznych, paneli solarnych czy pomp ciepła, to sposób na ekologiczne i zdrowe życie, nie ma się więc czemu dziwić, że coraz więcej domów się na nie decyduje.


Energia ze słońca za darmo

Do czego służy i czym jest fotowoltaika? Jak działa i z czego jest zbudowana. Pytania ustawiają się w ogonek niesfornych i często niesprecyzowanych do końca myśli. Jednak dążenie do poznania powoduje, że chcemy poznać zasadę i dociec sedna sprawy.

Słowo fotowoltaiczny składa się z dwóch członów. Pierwszy oznacza po grecku światło, a drugi jest określeniem jednostki napięcia prądu elektrycznego.
Są to zatem urządzenia, inaczej nazywają się panele słoneczne, do przechwytywania energii słońca i zamianie jej w prąd elektryczny. Proces zachodzi w układach czułych na energię słoneczną. Fotony światła wprawiają w ruch wybite z orbit elektrony, a różnica potencjałów wywołuje ruch i pogania te drobinki materii.
W XIX wieku pewien uczony odkrył, że padające na matryce promienie słoneczne wzbudzają prąd stały. Nazwał to efektem fotowoltaicznym. Prąd stały, aby był użyteczni i mógł trafić do sieci trzeba poddać konwersji. Przemiana następuje w tak zwanym falowniku. Wykres funkcji prądu zmienia się z liniowej w sinusoidę, która przecina oś układu.

Część prądu produkowanego dzięki panelom słonecznym może być wykorzystana do zasilania oświetlenia domu lub do pracy wszystkich urządzeń działających dzięki elektryczności. Natomiast nadwyżki przesyłane są do sieci ogólnodostępnej, gdzie są przesyłane do poszczególnych odbiorców.

Połączenie paneli z gospodarstwa, które produkuje prąd ze słońca z siecią energetyczna, pozwala wykorzystywać prąd wytworzony latem, w miesiącach, kiedy zapotrzebowanie jest większe, a produkcja z racji pory roku mniejsza.


I ciepłym światłem w ogrodzie

W dobie globalnego ocieplenia klimatu, gdy poszukujemy alternatywnych źródeł ciepła jedną z możliwości staje się fotowoltaika. Widok paneli słonecznych na dachu domu czy innych budynków na działkach już nie dziwi. Panele słoneczne to już stały widok nie tylko w miastach i miasteczkach, ale również na wsiach czy w osadach. Darmowa energia słońca aż kusi, żeby ją wykorzystać dla potrzeb gospodarstw domowych. Ona, oprócz energii wiatru, po prostu jest. Czy nam się to podoba czy nie. Słońce świeci zawsze, czasem schowa się za chmury, ale gdy wyjdzie całą swoją energię oddaje Ziemi. Dobrodziejstwo, dzięki któremu istnieje życie na naszej planecie. Niezbędny składnik dla roślin, oceanów, lasów. Grządek kapusty i marchewki. Zwierząt i ludzi. Wykorzystując panele słoneczne oszczędzamy prąd produkowany przez fabryki prądu - elektrownie. Zasilane wodą, której coraz bardziej nam brakuje. Rozwój i postęp techniczny w tym wypadku działa na naszą- ludzkości korzyść. Choć patrząc na działania człowieka- największego chyba szkodnika naszej planety- trochę rehabilituje nas jako gatunek. Ogrzewać wodę, zasilać oświetlenie posesji wykorzystując jedynie to co jest zawsze czyli energię słoneczną...to jest dobre! Widziałam zdjęcia pewnego osiedla gdzieś w Polsce- dachy wieżowców pokryte płaszczyznami paneli słonecznych. To dobry sposób na oświetlenie podwórek, klatek schodowych. Czy służy do podgrzewania wody? Trudno powiedzieć. Ale osiedla, te posępne blokowiska z lat 70. oświetlone nocą, już tak nie straszą. Mogą być przyjazne i miłe. Doceniane szczególnie w smutne i pochmurne noce. A i małe domki, z ciepłą wodą w środku. I ciepłym światłem w ogrodzie. Moje marzenie.